Перейти до основного вмісту

Старий Новий рік. Історія та традиції святкування


мета: поглибити знання дітей про Старий Новий рік;
           розвивати пам“ять, увагу, творче мислення;
           виховувати любов і ровагу до українського народу, його звичаїв та традицій.

Хід виховного уроку

Вступна бесіда

Вчитель - Кожне свято по-своєму цікаве. Але що ви знаєте про Старий Новий рік?

Оголошення теми і мети виховної години

Усний журнал

Вчитель — Чим відрізняються юліанський та григоріанський календарі?

Учень 1 - Юліанський календар був запроваджений з 45 року до н. е. Юлієм Цезарем. За цим календарем кожні 3 роки повторюють високосний рік. Тоді календарний рік на 11 хвилин довший астрономічного. Отже, зайвий день утворюється кожні 128 років.

Учень 2 - Григоріанський календар визнає кожен 4 рік високосним, виняток — роки кратні 100 тільки тоді, коли вони не діляться на 400. Зайвий день утворюється тільки за 3200 років.

Вчитель — Яка історія виникнення Старого Нового року?

Учень 3 - На язичницькій Русі Новий Рік святкували 22 березня. Але називали його по іншому — днем весняного рівнодення, коли день дорівнює тривалості ночі. Після прийняття християнства на Русі юліанський календар почав витісняти старий. Тоді вже Новий рік відзначали 1 вересня.

Учень 4 - За наказом Петра І 1699 році Новий рік перенесли на 1 січня, тоді ще користувались юліанським календарем. У 1918 році прийняли новий, григоріанський календар, ось чому стався зсув на 14 днів.

Учень 5 - Але багато людей зустрічали Новий рік за старим стилем, так і з’явився Старий Новий рік, який припав на день Святого Василя.

Вчитель — Які традиції святкування Старого Нового року?

Учень 6 - Святий Василь був архієпископом, який заснував жіночий і чоловічий монастирі та зробив багато для вірян. Він був покровителем землеробства, тому основним обрядом в цей день було засівання.

Учень 7 - Святкуванню Старого Нового року передує слов’янське свято Меланки у ніч з 13 на 14 січня. В цей день за стародавніми традиціями подавали щедру кутю на вечерю, тому і вечір називають щедрим.

Учень 8 - У посіванні на Старий Новий рік беруть участь тільки діти. Тих, хто постукав у будинок першим, одарювали найщедрішими подарунками. Посівання та співи залучають достаток та гарний врожай.

Учень 9 - Щедрують лише дівчата увечорі. Щедрування — це пісні, танці, музика, обрядові вистави в масках.

Вчитель — Хочу заспівати Вам щедрівку. Сподіваюсь почути інші щедрівки від Вас!

Щедрик, ведрик,
Дайте вареник,
Грудочку кашки,
Кільце ковбаски,
Решетце овса,

І колядка вся!

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Екскурсія по кінно-спортивному клубу

11.05.2017 5-А класу була проведена екскурсія по кінно-спортивному клубу "Шостка"    .

Виховна година “Європа – наш цивілізаційний вибір”

мета: ознайомити учнів із загальною інформацією про Євросоюз та його основні органи; сформувати уяву про розвиток Європи. Вчити працювати в групах, висловлювати думки. Хід заходу Європейський союз (ЄС) - це об’єднання Європейських країн, що поєднало європейські народи заради спільного стабільного розвитку. Брюссель — столиця Євросоюзу. Євросоюз був утворений для зближення держав Європи після Другої світової війни. Війни ведуться заради територій та влади над ними. Для уникнення збройних конфліктів країни об’єдналися і стали одним цілим, створивши спільний ринок, гроші, політику. Спершу Європейський Союз був заснований шістьма країнами: Франція; Німеччина; Італія; Бельгія; Нідерланди; Люксембург. Але після цього відбулось сім етапів послідовного розширення ЄС , що наразі нараховує 28 членів. Хронологія вступу країн до ЄС 1957 рік: Бельгія, Німеччина, Італія, Люксембург, Нідерланди, Франція; 1973 рік: ...